Pasivní dům NE Děkujeme!

Je v domě trochu chladno? Majitelé pasivních domů: Žádný problém, stačí si vzít svetr. Nejsou ženy citlivější na chlad? Ano, ta moje nosí tři svetry na sobě.  Přednáška 6. února 2020 19:30 v Unkenu


Informace o přednášce naleznete zde

  Pasivní dům NE Děkujeme!


Již ve svém zpravodaji z 2. září 2018 jsem napsal Pasivní dům NE Děkujeme!

V květnu 2019 jsem na fóru o pasivních domech založil tuto hluboce znepokojivou diskusi: Výroba energie je zavržena, jediné blaho je úspora energie.

V sobotu se mi stalo, že jsem byl 6 hodin v pasivním domě. Jako host si nejprve zujete boty. Ale podlaha byla studená. Takže první, co jsem udělal, bylo, že jsem z batohu vyhrabal lyžařskou čepici a nasadil si ji na nohy. Stále byla příliš velká zima, takže Budha seděl. Po chvíli už svaly mých nohou tuto polohu nezvládaly, a tak jsem požádal hostitele, aby mi dovolil obout si boty. Takové tlusté měsíční boty jsou opravdu boty vhodné do pasivních domů.

Rozvinul se dialog s majitelem pasivního domu: "Není v domě trochu chladno? To není problém, stačí si vzít svetr. Nejsou ženy na chlad citlivější? Ano, ta moje nosí tři svetry na sobě. Mimochodem, v Salcbursku se musí energetický průkaz pro domovy důchodců počítat s 25°. Takové horko tam být nemůže! Můj otec dával v posledních letech života přednost pokojové teplotě 28°. Takový člověk by tu nemohl žít!

Mimochodem, zkreslení se netýká jen rychloměrů, ale také teploměrů: tenhle ukazoval přijatelných 22°, zatímco můj infračervený teploměr jen 19,5°.

  Systém vytápění v pasivním domě


Vzduch je nasáván a přizpůsobován teplotě podlahy v délce více než 30 m v potrubí uloženém v podlaze. Poté následuje křížový protiproudý výměník tepla, kde odváděný vzduch předává teplo přiváděnému vzduchu. Další teplo je pak z odváděného vzduchu odebíráno prostřednictvím tepelného čerpadla. Ten se používá k dalšímu ohřevu přiváděného vzduchu nebo k přípravě teplé vody.

Výkon vzduchového tepelného čerpadla závisí na množství vzduchu, které je nasáváno přes výparník. Ventilátor malého vzduchového tepelného čerpadla o průměru 50 cm zvládne 6 000 m³ za hodinu při rychlosti 15 km/h. To je 25krát více, než kolik proudí větracím systémem pasivního domu. To je 25krát více, než kolik proudí ventilačním systémem takového pasivního domu. S tímto velmi omezeným množstvím vzduchu si musí topný systém pasivního domu poradit. Pokud nelze ze vzduchu získat dostatek tepla, používá se přímé elektrické vytápění. Zásobník teplé vody má topné těleso a v přívodních vzduchotechnických kanálech jsou elektrické topné spirály. Přívodní potrubí má průměr 160 mm, takže jím nelze nasát tolik vzduchu.

  Diametrálně odlišná filozofie produktů


Kupující verze XL možná preferuje pokojovou teplotu 27°, má vytápěnou dvougaráž o rozloze 40 m² a dva dny před Silvestrem ho spontánně napadne oslavit Silvestra párty u bazénu.

Kromě ostatních spotřebitelů je pak třeba přivést 12 m³ vody z 5° na 32°. Na internetu se jistě jednou objeví videa o takových akcích.

Toto je uvedeno v PDF pro tepelné systémy domu GEMINI nové generace. Majitel domu GEMINI next Generation by se měl umět před sousedy náležitě pochlubit: "Musíte odklízet sníh? Moje příjezdová cesta má podlahové vytápění!".

  Globální prosperita potřebná pro rehabilitaci planety


Všechny scénáře, podle kterých stačí snížit emise na nulu, jsou stále méně pravděpodobné. Tání věčně zmrzlé půdy a vypouštění metanhydrátu představují obrovskou potenciální hrozbu pro vývoj klimatu. Malé snížení nebude stačit. Dokonce i o 100 % nižší emise CO2 by mohly být stále příliš málo. Mělo by stačit o 200 % méně, tj. žádné další lidské emise CO2 plus aktivní snižování pomocí filtrace a krakování. Toto filtrování CO2 z atmosféry a štěpení na C a O však představuje obrovské úsilí, které může zvládnout pouze bohaté lidstvo s průmyslovou základnou založenou výhradně na obnovitelných zdrojích energie. Proto je šetření omezující odříkání pro lidstvo životu nebezpečné. Pokračování projektu nové generace GEMINI je novým úkolem pro Asociaci pro podporu infantility. Společnost bude založena později. Sdružení může mít a bude mít ve společnosti podíl. Podporující členové sdružení budou mít při vzniku společnosti výsady. Na tom se bude v příštích týdnech ještě pracovat, ale podpora v této náročné počáteční fázi by se rozhodně měla vyplatit.
          Pasivní dům NE Děkujeme!: Je v domě trochu chladno? Majitelé pasivních domů: Žádný problém, stačí si vzít svetr. Nejsou ženy citlivější na chlad? Ano, ta moje nosí tři svetry na sobě. https://2020.pege.org/01-26/czech.htm