Dom pasywny NIE Dziękuję!

Trochę chłodno w domu? Właściciele domów pasywnych: Nie ma problemu, wystarczy założyć sweter. Czy kobiety nie są bardziej wrażliwe na zimno? Tak, moja nosi trzy swetry jeden na drugim.  Wykład w dniu 6 lutego 2020 r. o godz. 19:30 w Unken


Kliknij tutaj, aby uzyskać informacje na temat wykładu

  Dom pasywny NIE Dziękuję!


Już w moim newsletterze z 2 września 2018 napisałem Passive House NO Thank You!

W maju 2019 roku rozpocząłem tę głęboko niepokojącą dyskusję na forum domów pasywnych : wytwarzanie energii jest odrzucane, oszczędzanie energii jest jedyną błogą rzeczą do zrobienia.

W sobotę zdarzyło mi się być w domu pasywnym przez 6 godzin. Jako gość, pierwszą rzeczą, którą robisz, jest zdjęcie butów. Ale podłoga była zimna. Więc pierwszą rzeczą, jaką zrobiłem, było wygrzebanie z plecaka czapki narciarskiej i założenie jej na stopy. Wciąż było za zimno, więc Budda usiadł. Po chwili moje mięśnie nóg nie radziły sobie już z tą pozycją, więc poprosiłem gospodarza, by pozwolił mi założyć buty. Takie grube buty księżycowe to naprawdę buty odpowiednie do domów pasywnych.

Rozwinął się dialog z pasywnym właścicielem domu: "Czy w domu nie jest trochę chłodno? To nie problem, wystarczy założyć sweter. Czy kobiety nie są bardziej wrażliwe na zimno? Tak, moja nosi trzy swetry jeden na drugim. Nawiasem mówiąc, w Salzburgu certyfikat energetyczny dla domów spokojnej starości musi być obliczany przy 25°. Nie może być tak gorąco! Mój ojciec w ostatnich latach życia preferował temperaturę pokojową 28°. Taka osoba nie mogłaby tu mieszkać!

Nawiasem mówiąc, nie tylko prędkościomierze są stronnicze, ale także termometry: ten sprawiał wrażenie akceptowalnego 22 °, podczas gdy mój termometr na podczerwień pokazywał tylko 19,5 °.

  System ogrzewania w domu pasywnym


Powietrze jest zasysane i dostosowywane do temperatury podłogi na odcinku ponad 30 m w rurze ułożonej w podłodze. Następnie dochodzi do krzyżowo-przeciwprądowego wymiennika ciepła, w którym powietrze wywiewane przekazuje ciepło do powietrza nawiewanego. Dalsze ciepło jest następnie pobierane z powietrza wywiewanego przez pompę ciepła. Jest to wykorzystywane do dalszego ogrzewania powietrza nawiewanego lub przygotowania ciepłej wody.

Wydajność powietrznej pompy ciepła zależy od ilości powietrza zasysanego przez parownik. Wentylator małej powietrznej pompy ciepła o średnicy 50 cm może obsłużyć 6000 m³ na godzinę przy prędkości 15 km/h. To 25 razy więcej niż przepływa przez system wentylacji domu pasywnego. To 25 razy więcej niż przepływa przez system wentylacyjny takiego domu pasywnego. System grzewczy domu pasywnego musi poradzić sobie z tą bardzo ograniczoną ilością powietrza. Jeśli nie można uzyskać wystarczającej ilości ciepła z powietrza, stosuje się bezpośrednie ogrzewanie elektryczne. Zbiornik ciepłej wody posiada element grzewczy, a w kanałach nawiewnych znajdują się elektryczne wężownice grzewcze. Rura wlotowa ma średnicę 160 mm, więc nie można zassać przez nią tak dużej ilości powietrza.

  Diametralnie odmienna filozofia produktu


Być może nabywca wersji XL preferuje temperaturę pokojową 27°, posiada ogrzewany garaż dwustanowiskowy o powierzchni 40 m² i wpada na spontaniczny pomysł świętowania Sylwestra z imprezą przy basenie na 2 dni przed Sylwestrem.

Następnie, oprócz innych konsumentów, należy doprowadzić 12 m³ wody z 5° do 32°. Z pewnością pewnego dnia w Internecie pojawią się filmy z takich akcji.

Tak napisano w pliku PDF dotyczącym systemów termicznych domu GEMINI Next Generation. Właściciel domu GEMINI next Generation powinien móc pochwalić się sąsiadom: "Musicie odśnieżać? Mój podjazd ma ogrzewanie podłogowe!".

  Globalny dobrobyt potrzebny do odbudowy planety


Wszystkie scenariusze, w których wystarczy zredukować emisje do zera, stają się coraz bardziej nieprawdopodobne.
Rozmarzająca wieczna zmarzlina i odgazowujący hydrat metanu stanowią ogromne potencjalne zagrożenie dla rozwoju klimatu. Niewielka redukcja nie wystarczy. Nawet 100% mniej emisji CO2 to wciąż za mało. 200% mniej, tj. brak dalszej emisji CO2 przez człowieka plus aktywna redukcja poprzez filtrowanie i krakowanie, powinno wystarczyć. Jednak filtrowanie CO2 z atmosfery i rozszczepianie go na C i O to ogromny wysiłek, z którym poradzi sobie tylko zamożna ludzkość z bazą przemysłową opartą w całości na energii odnawialnej. Dlatego oszczędności ograniczające rezygnację z nich zagrażają życiu ludzkości. Kontynuacja projektu GEMINI nowej generacji jest nowym zadaniem dla Stowarzyszenia Promocji Infantyki. Firma zostanie założona później. Stowarzyszenie może i będzie miało udziały w spółce. Członkowie wspierający stowarzyszenia będą mieli przywileje w tworzeniu spółki. Jest to wciąż dopracowywane w nadchodzących tygodniach, ale wsparcie w tej trudnej początkowej fazie powinno zdecydowanie się opłacić.
          Dom pasywny NIE Dziękuję!: Trochę chłodno w domu? Właściciele domów pasywnych: Nie ma problemu, wystarczy założyć sweter. Czy kobiety nie są bardziej wrażliwe na zimno? Tak, moja nosi trzy swetry jeden na drugim. https://2020.pege.org/01-26/polish.htm