Pasívny dom NIE Ďakujeme!

Je v dome trochu chladno? Majitelia pasívnych domov: Žiadny problém, stačí si obliecť sveter. Nie sú ženy citlivejšie na chlad? Áno, moja nosí tri svetre na sebe.  Prednáška 6. februára 2020 o 19:30 v Unkene


Informácie o prednáške nájdete tu

  Pasívny dom NIE Ďakujeme!


Už v mojom novinkách z 2. septembra 2018 som napísal Pasívny dom NIE Ďakujeme!

V máji 2019 som na fóre o pasívnych domoch začal túto hlboko znepokojujúcu diskusiu: Výroba energie je zavrhnutá, šetrenie energiou je jediná blahodarná vec.

V sobotu sa mi stalo, že som bol 6 hodín v pasívnom dome. Ako hosť si najprv vyzujete topánky. Ale podlaha bola studená. Takže prvé, čo som urobil, bolo, že som z batohu vyhrabal lyžiarsku čiapku a nasadil si ju na nohy. Stále príliš chladno, takže Budha v sede. Po chvíli už moje svaly na nohách túto polohu nezvládali, tak som požiadal hostiteľa, aby mi dovolil obuť si topánky. Takéto hrubé mesačné topánky sú naozaj topánky vhodné do pasívnych domov.

Rozvinul sa dialóg s majiteľom pasívneho domu: "Nie je v dome trochu chladno? To nie je problém, stačí si obliecť sveter. Nie sú ženy citlivejšie na chlad? Áno, tá moja nosí tri pulóvre na sebe. Mimochodom, v Salzburgu sa energetický certifikát pre domovy dôchodcov musí počítať s 25°. To nemôže byť také teplo! Môj otec v posledných rokoch života uprednostňoval izbovú teplotu 28°. Takýto človek by tu nemohol žiť!

Mimochodom, skreslené nie sú len rýchlomery, ale aj teplomery: tento ukazoval prijateľných 22°, zatiaľ čo môj infračervený teplomer len 19,5°.

  Vykurovací systém v pasívnom dome


Vzduch sa nasáva a prispôsobuje teplote podlahy v dĺžke viac ako 30 m v potrubí uloženom v podlahe. Potom nasleduje krížový protiprúdový výmenník tepla, kde odvádzaný vzduch odovzdáva teplo privádzanému vzduchu. Ďalšie teplo sa potom získava z odvádzaného vzduchu prostredníctvom tepelného čerpadla. Ten sa používa na ďalšie ohrievanie privádzaného vzduchu alebo na prípravu teplej vody.

Výkonnosť vzduchového tepelného čerpadla závisí od množstva vzduchu, ktoré sa nasáva cez výparník. Ventilátor malého vzduchového tepelného čerpadla s priemerom 50 cm dokáže pri rýchlosti 15 km/h vyprodukovať 6 000 m³ za hodinu, čo je 25-krát viac, ako prúdi cez ventilačný systém pasívneho domu. To je 25-krát viac, ako prúdi cez ventilačný systém takéhoto pasívneho domu. Vykurovací systém pasívneho domu si musí poradiť s týmto veľmi obmedzeným množstvom vzduchu. Ak sa zo vzduchu nedá získať dostatok tepla, používa sa priame elektrické vykurovanie. Zásobník teplej vody má vykurovacie teleso a v prívodných vzduchovodoch sú elektrické vykurovacie špirály. Prívodné potrubie má priemer 160 mm, takže sa cezň nedá nasať toľko vzduchu.

  Diametrálne odlišná filozofia produktov


Možno kupujúci verzie XL uprednostňuje izbovú teplotu 27°, má vyhrievanú dvojgaráž s rozlohou 40 m² a 2 dni pred Silvestrom príde na spontánny nápad osláviť Silvestra párty pri bazéne.

Okrem ostatných spotrebiteľov je potom potrebné priviezť 12 m³ vody z 5° na 32°. Na internete sa jedného dňa určite objavia videá o takýchto akciách.

Toto sa uvádza v dokumente PDF pre tepelné systémy domu GEMINI novej generácie. Majiteľ domu GEMINI next Generation by sa mal vedieť poriadne pochváliť susedom: "Musíte odhŕňať sneh? Moja príjazdová cesta má podlahové kúrenie!"

  Globálna prosperita potrebná na obnovu planéty


Všetky scenáre, podľa ktorých stačí znížiť emisie na nulu, sú čoraz menej pravdepodobné. Tápanie permafrostu a odplyňovanie metánhydrátu predstavujú obrovskú potenciálnu hrozbu pre vývoj klímy. Malé zníženie nebude stačiť. Dokonca aj 100 % zníženie emisií CO2 by mohlo byť stále príliš málo. Menej o 200 %, t. j. žiadne ďalšie ľudské emisie CO2 plus aktívne znižovanie prostredníctvom filtrácie a krakovania, by malo stačiť. Toto filtrovanie CO2 z atmosféry a štiepenie na C a O je však obrovské úsilie, ktoré zvládne len bohaté ľudstvo s priemyselnou základňou založenou výlučne na obnoviteľných zdrojoch energie. Preto je šetrenie obmedzujúce odriekanie pre ľudstvo životu nebezpečné. Pokračovanie projektu novej generácie GEMINI je novou úlohou pre Asociáciu na podporu infozákona. Spoločnosť bude založená neskôr. Združenie môže mať a bude mať v spoločnosti podiel. Podporujúci členovia združenia budú mať privilégiá pri zakladaní spoločnosti. Na tomto sa bude v najbližších týždňoch ešte pracovať, ale podpora v tejto náročnej počiatočnej fáze by sa určite mala vyplatiť.
          Pasívny dom NIE Ďakujeme!: Je v dome trochu chladno? Majitelia pasívnych domov: Žiadny problém, stačí si obliecť sveter. Nie sú ženy citlivejšie na chlad? Áno, moja nosí tri svetre na sebe. https://2020.pege.org/01-26/slovak.htm