Přechod na energetiku Hnací síla nákladů Lobbování

Jak by vypadala energetická transformace, kdy finančně silné zájmové skupiny lobbují za zvýšení nákladů ve vlastním zájmu? Německo má odpověď!  Přednáška 6. února 19:30 v Unkenu


Moje přednáška byla dodatečně oznámena článkem v Salzburger Nachrichten. Přišlo 36 lidí, což je na obec s 1799 obyvateli docela dobré. Brzy z ní bude k dispozici videozáznam.

Informace o přednášce naleznete zde

  Lobbing jako nákladový faktor


Jak by vypadala energetická transformace, kdy finančně silné zájmové skupiny lobbují za zvýšení nákladů ve vlastním zájmu? Německo má odpověď! Již desítky let se snažím propagovat nákladově optimalizovanou energetickou transformaci; desítky let jsem byl znovu a znovu zděšen "studiemi" a realizací. Podívejme se na toto prohlášení:

Můžeme například kombinovat vodní energii ve Skandinávii a alpských zemích s větrnou energií a fotovoltaikou v Německu. Tímto způsobem snížíme náklady na přechod na novou energetiku.

Podívejme se na snímek z větrného nedělního odpoledne:
  • Norsko o obnovitelné energii
  • Švédsko díky 7,6 GW jaderné energie bez CO2
  • Finsko potřebuje 0,8 GW elektřiny z uhlí, přestože má hodně větru
  • Rakousko doplňuje 1 GW elektřiny ze zemního plynu
Při čtení zpravodaje uvidíte různé hodnoty. Co tam ale zůstane po přechodu na elektromobily? V roce 2015 jsem kvůli tomu kritizoval podmořský kabel. V tom článku jsem udělal cenovou prognózu pro rok 2020: 300 EUR za kWh skladované elektřiny. Moje výkupní ceny u projektu GEMINI next Generation dokonce připouštějí maloobchodní cenu těsně pod touto hranicí.

Dne 22. prosince 2019 jsem kritizoval studii s groteskně nízkým rozšířením zásob. Vše se řídí jednotným vzorcem lobbingu: Německo může stavět elektrické vedení, ale ne baterie. Například prodávat přebytečnou elektřinu do zahraničí za dumpingové nebo dokonce záporné ceny.

  Solární elektřina je vždy odměňována stejným způsobem.


Bez ohledu na to, zda se elektřina obchoduje na burze EEX za 8 centů nebo za MINUS 20 centů, je odměna EEG vždy stejná. Žádný přístup, který by motivoval provozovatele fotovoltaických systémů, aby dodávali elektřinu do sítě v souladu s poptávkou. Proč? Protože to poskytuje další argumenty pro rozšíření sítě.

V době oběda se pak mohou stavět drahá elektrická vedení, aby se elektřina prodávala do zahraničí za dumpingové ceny.

  Příjmově neutrální daň z CO2 místo kompenzace EEG


Volám po tom už léta, teď po tom volá i šéf VW Herbert Diess: vyšší daň z CO2 na podporu německé ekonomiky.

Pokud se pak bude elektřina v poledne obchodovat za 2 centy a v podvečer za 12 centů, dojde k nezbytnému rozšíření skladování.

  Nový pokyn


Rozdíl mezi výrobou a spotřebou energie by měl být co nejvyšší. To musí nahradit starou myšlenku "musíme šetřit energií za každou cenu". Pasivní dům je dokonalým vyjádřením staré filozofie "musíme šetřit energií, ať to stojí, co to stojí".

  Globální prosperita potřebná pro rehabilitaci planety


Všechny scénáře, podle kterých stačí snížit emise na nulu, jsou stále méně pravděpodobné. Tání věčně zmrzlé půdy a vypouštění metanhydrátu představují obrovskou potenciální hrozbu pro vývoj klimatu. Malé snížení nebude stačit. Dokonce i o 100 % nižší emise CO2 by mohly být stále příliš málo. Mělo by stačit o 200 % méně, tj. žádné další lidské emise CO2 a aktivní snižování emisí pomocí filtrace a krakování. Toto filtrování CO2 z atmosféry a krakování v C a O však představuje obrovské úsilí, které může zvládnout pouze bohaté lidstvo s průmyslovou základnou založenou výhradně na obnovitelných zdrojích energie. Proto je šetření omezující odříkání pro lidstvo životu nebezpečné. Pokračování projektu nové generace GEMINI je novým úkolem pro Asociaci pro podporu infantility. Společnost bude založena později. Sdružení může mít a bude mít ve společnosti podíl. Podporující členové sdružení budou mít při vzniku společnosti výsady. Na tom se bude v příštích týdnech ještě pracovat, ale podpora v této náročné počáteční fázi by se rozhodně měla vyplatit.
          Přechod na energetiku Hnací síla nákladů Lobbování: Jak by vypadala energetická transformace, kdy finančně silné zájmové skupiny lobbují za zvýšení nákladů ve vlastním zájmu? Německo má odpověď! https://2020.pege.org/02-09/czech.htm