Prechod na energetiku Hnacia sila nákladov Lobovanie

Ako by vyzerala energetická transformácia, v ktorej finančne silné záujmové skupiny lobujú za zvýšenie nákladov vo vlastnom záujme? Nemecko má odpoveď!  Prednáška 6. februára o 19:30 v Unkene


Moja prednáška bola dodatočne oznámená článkom v Salzburger Nachrichten. Prišlo 36 ľudí, čo je na obec s 1799 obyvateľmi celkom dobré. Čoskoro sa z nej objaví aj videozáznam.

Informácie o prednáške nájdete tu

  Lobovanie ako faktor nákladov


Ako by vyzerala energetická transformácia, v ktorej finančne silné záujmové skupiny lobujú za zvýšenie nákladov vo vlastnom záujme? Nemecko má odpoveď! Desaťročia sa snažím propagovať nákladovo optimalizovanú energetickú transformáciu; desaťročia som bol stále znovu a znovu šokovaný "štúdiami" a realizáciou. Podívajme sa na toto vyhlásenie:

Môžeme napríklad kombinovať vodnú energiu v Škandinávii a alpských krajinách s veternou energiou a fotovoltaikou v Nemecku. Týmto spôsobom znížime náklady na transformáciu energetiky.

Pozrime sa na snímku z veterného nedeľného popoludnia:
  • Nórsko o obnoviteľnej energii
  • Švédsko prostredníctvom 7,6 GW jadrovej energie bez CO2
  • Fínsko potrebuje 0,8 GW elektriny z uhlia napriek veľkému množstvu vetra
  • Rakúsko doplní 1 GW elektriny zo zemného plynu
Pri čítaní bulletinu uvidíte rôzne hodnoty. Čo tam však zostane po prechode na elektromobily? V roku 2015 som kvôli tomu kritizoval podmorský kábel. V tom článku som urobil prognózu cien na rok 2020: 300 EUR za kWh uskladnenej elektriny. Moje nákupné ceny v projekte GEMINI next Generation dokonca umožňujú maloobchodnú cenu tesne pod touto hranicou.

Dňa 22. decembra 2019 som kritizoval štúdiu s groteskne nízkym rozšírením zásobníka. Všetko sa riadi jednotným vzorcom lobovania: Nemecko môže stavať elektrické vedenie, ale nie batérie. Napríklad predávať prebytočnú elektrinu do zahraničia za dumpingové alebo dokonca záporné ceny.

  Solárna elektrina je vždy odmeňovaná rovnakým spôsobom


Bez ohľadu na to, či sa s elektrickou energiou obchoduje na burze EEX za 8 centov alebo MINUS 20 centov, odmena EEG je vždy rovnaká. Žiadny prístup, ktorý by motivoval prevádzkovateľov fotovoltaických systémov, aby dodávali elektrinu do siete v súlade s dopytom. Prečo? Pretože to poskytuje ďalšie argumenty pre rozšírenie siete.

Potom sa môžu vybudovať drahé elektrické vedenia, aby sa elektrina v čase obeda predávala do zahraničia za dumpingové ceny.

  Príjmovo neutrálna daň z CO2 namiesto kompenzácie EEG


Vyzývam na to už roky, teraz na to vyzýva aj šéf VW Herbert Diess: väčšia daň z CO2 na podporu nemeckého hospodárstva.

Ak sa potom elektrina bude predávať za 2 centy na poludnie a za 12 centov v podvečerných hodinách, uvidíme potrebné rozšírenie skladovania.

  Nové usmernenie


Rozdiel medzi výrobou a spotrebou energie by mal byť čo najvyšší. To musí nahradiť starú myšlienku "musíme šetriť energiou za každú cenu". Pasívny dom je dokonalým vyjadrením starej filozofie "Musíme šetriť energiou za každú cenu".

  Globálna prosperita potrebná na obnovu planéty


Všetky scenáre, podľa ktorých stačí znížiť emisie na nulu, sú čoraz menej pravdepodobné. Tápanie permafrostu a odplyňovanie metánhydrátu predstavujú obrovskú potenciálnu hrozbu pre vývoj klímy. Malé zníženie nebude stačiť. Dokonca aj 100 % zníženie emisií CO2 by mohlo byť stále príliš málo. 200 % menej, t. j. žiadne ďalšie ľudské emisie CO2 plus aktívne znižovanie prostredníctvom filtrácie a krakovania, by malo stačiť. Toto filtrovanie CO2 z atmosféry a krakovanie v C a O je však obrovské úsilie, ktoré môže zvládnuť len bohaté ľudstvo s priemyselnou základňou založenou výlučne na obnoviteľnej energii. Preto je šetrenie obmedzujúce odriekanie pre ľudstvo životu nebezpečné. Pokračovanie projektu novej generácie GEMINI je novou úlohou pre Asociáciu na podporu infozákona. Spoločnosť bude založená neskôr. Združenie môže mať a bude mať v spoločnosti podiel. Podporujúci členovia združenia budú mať privilégiá pri zakladaní spoločnosti. Na tomto sa bude v najbližších týždňoch ešte pracovať, ale podpora v tejto náročnej počiatočnej fáze by sa určite mala vyplatiť.
          Prechod na energetiku Hnacia sila nákladov Lobovanie: Ako by vyzerala energetická transformácia, v ktorej finančne silné záujmové skupiny lobujú za zvýšenie nákladov vo vlastnom záujme? Nemecko má odpoveď! https://2020.pege.org/02-09/slovak.htm